Zina Eden Maymunların Taşlanması

Zina Eden Maymunların Taşlanması

Hadis rivayetlerinde maymunların zina ettiği ve diğer maymunların zina eden maymunları taşlayarak öldürdükleri ve hatta buna şahit olan sahabenin de o maymunlara taş attığı iddia edilmiştir:

 

“Amr ibn Meymûn şöyle demiştir: Ben cahiliye devrinde zina etmiş olan bir maymunun üzerine birçok maymunların toplanmış olduklarını gördüm. Maymunlar o zina eden maymunu recmettiler. Ben de o maymunlar topluluğunun beraberinde zina eden maymuna taş attım.”[1]

 

Buhari’de yer alan bu rivayetin ne kadar saçma olduğunu tartışmaya gerek olmadığı açıktır. Ancak bazı önemli noktalarına vurgu yapmakta fayda vardır. Hayvanlar, insanlar gibi ahlaki anlamda sorumluluk sahibi varlıklar değildirler. Hayvanlara gönderilmiş olan bir din ve ahlak yasası bulunmamaktadır. Hayvanlar arasında zinanın söz konusu olabilmesi için hayvanlar arasında evlilik kurumunun olduğunun iddia edilmesi gerekir. Böyle bir şeyin söz konusu olmadığı da açıktır. Bu türden rivayetleri kurtarmaya çalışanlar, zina cezasının recm yani taşlanarak öldürmek olduğu hükmünün gayet doğal bir şey olduğunu hatta maymunlar arasında dahi uygulandığını ileri sürmeye çalışmaktadırlar. Muhtemelen bu rivayeti uyduranlar da bu amaçla uydurmuşlardı. Zina suçunun cezasının recm olduğu iddiasının büyük bir iftira ve yalan olduğuna daha önce dikkat çekilmişti. Rivayeti aktardığı iddia edilen sahabenin maymunu ne sebeple taşladıkları bilgisini maymunlardan nasıl aldığı ise ayrı bir soru işaretidir.

 

[1]        Buhari, Menakıbu’l-Ensar 27.

 

Kaynak: Allah’a Öğretilen Din – Emre Dorman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir