Uydurulan Dinin Kaynağı: Ekonomi

Uydurulan Dinin Kaynağı: Ekonomi

Bugün neden insanların manevi duygularını istismar eden dindar görünümlü bunca sahtekâr var? Çünkü yaygın olarak yaşanılan din, Allah’ın vahyettiği din değil. Sahte din bolca sahtekâr üretir. Şeytanı en fazla sevindirecek şey, insanların din adına bir şeyler uydurmaları ve uydurdukları o şeylerin peşine takılarak hakikatten uzaklaşmalarıdır. Şeytan, insanları uydurulan dine çağırır. Allah ise indirilen dine. Ya uydurulan dine tabi olup şeytanı sevindirecek ya da indirilen dine tabi olup Allah’a en güzel şekilde kulluk edeceğiz.

Ali Şeriati, söz konusu durumu özetliyor: “Tevhit dininin özelliklerinden biri onun inkılâbı, duruşu ve akışıdır. Şirk dininin özelliklerinden biri kitabına uydurmak, bahaneler ve gerekçeler üretmektir. Bu dinin (şirk dini) vazifesi halkı, başımıza ne geldiyse bunun Allah’tan olduğuna, Allah’ın böyle istediğine inandırmak ve teslim olunmasına ikna etmektir. Şirk dininin kaynağı ekonomidir. Bir insanın kendi isteğiyle zillete razı olması için dinden daha iyi etken, daha iyi potansiyel ne olabilir ki?”

Önce bir din uyduruyor, sonra da o dinin tüccarlığını yaparak insanları sömürüyorlar. Günümüzde nerede bir kazanç kapısı varsa cemaatler o kapıda sırada. Şifalı yüzükten, okunmuş eşyalardan, peygamberimizi rüyada görmenin yollarından, şifa ayetleri kitaplarından yanmaz kefene kadar her türlü ürün ve hediyelik eşya satışta. Ürünleri kullananlar genellikle gariban halk, gelen paralarla lüks evlerde yaşayıp son model arabalara binenler hep hocalar, şeyhler, efendiler.

Çoğu insan tarafından zannedilenin aksine son derece güzel, kolay ve yaşanılası bir dinimiz var. Maalesef peygamberimiz üzerinden uydurulmuş bir yığın dinsel kabul ve öğreti sebebiyle anlaşılmaz, içinden çıkılmaz ve yaşanılmaz bir hale getirilmiş dinimiz. Allah’ı ve resullerini seven her Müslüman rivayet ve gelenek dinini taklit etmeyi terk ederek Kur’an’daki gerçek dini yaşamalıdır. Kur’an açıkça bir gerçeği ifade ediyor:

“Allah sizin için kolaylık ister; O sizin için zorluk istemez.”

(Bakara Suresi 185).

“Allah uğrunda O’na yaraşır bir gayretle didinin. O sizi seçmiş ve dinde size hiçbir güçlük çıkarmamıştır.” (

Hac Suresi 78). 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir