Peygamberlerin Cesetlerinin Çürümesinin Yeryüzüne Haram Kılınması

Peygamberlerin Cesetlerinin Çürümesinin Yeryüzüne Haram Kılınması

Birçok hadis rivayetinde, Allah’ın yeryüzünde yaratmış olduğu kanunlarının hiçe sayılarak çeşitli iddialarda bulunulduğu görülmektedir. Bu türden iddialardan biri de peygamberlerin cesetlerinin çürümediği yani toprak tarafından yenmediği iddiasıdır. Oysa Kur’an ayetlerinden açıkça görüldüğü üzere peygamberler de bizler gibi insandırlar. Dolayısıyla bizim tabi olduğumuz doğa kanunlarına onlar da tabidirler. Bu iddialara göre Allah yeryüzüne, peygamberlerin cesetlerini yemeyi haram kılmış ve peygamberler her zaman diri ve rızka mazhar kılınmışlardır. Hatta peygamberimizin, kendisine verilen selamlardan haberdar olduğunu çünkü tüm bunların kendisine bildirildiğini söylediği iddia edilmiştir:

 

“Resulullah buyurdular ki: Cuma, en hayırlı günlerinizden biridir. Hz. Âdem (toprağı) o gün yaratıldı, o gün kabzedildi. (Kıyamette Sur’a) o gün üflenecek, sayha da o günde olacak. Öyleyse o gün bana salavatı çok okuyun. Zira salavatlarınız bana arz edilir. Orada bulunanlar: ‘Salavatlarımız size nasıl arz edilir? Siz çürümüş olacaksınız!’ dediler. Aleyhissalatu vesselam: ‘Allah Teâlâ Hazretleri, yeryüzüne peygamberlerin cesetlerini yemeyi haram kıldı’ buyurdular.”[1]

 

Peygamberimizin, Allah’ın apaçık ayetlerini hiçe sayarak bu türden sözler söylemesinin mümkün olmadığı açıktır. Peygamberimizin bu konuda ne söyleyeceği bellidir:

 

“De ki: Ben de yalnızca sizin gibi ölümlü bir insanım…” (Fussilet Suresi 6).

 

“De ki: Ben de sadece sizin gibi bir insanım…” (Kehf Suresi 110).

 

 

[1]        Ebu Davud, Salat 207 (1047); Nesai, Cuma 5, 45; İbn Mace, Cenaiz, 65.

 

Kaynak: Allah’a Öğretilen Din – Emre Dorman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir