Peygamberimizin, Namazını Bozmak İçin Gelen Cini Yakalaması

Peygamberimizin, Namazını Bozmak İçin Gelen Cini Yakalaması

Hadislerde cinlerden bir ifritin namazını bozmak için peygamberimizin üzerine atılarak ona musallat olduğu, peygamberimizin de onu boğazından yakalayarak mescidin direklerinden birine bağlamak istediği fakat bundan vazgeçerek onu kovduğu iddia edilmiştir:

 

“Resulullah buyurdular ki: Cinlerden bir ifrit, dün akşam, namazımı bozdurmak için üzerime atıldı. Allah ona galebe çalmama imkân verdi. Ben de onu boğazından yakaladım. Hatta onu, mescidin direklerinden birine bağlamayı arzu ettim, ta ki sabah olunca hepiniz onu göresiniz.”[1]

 

Yine bir rivayete göre peygamberimizin mescitte namaz kılarken kendisine musallat olan İblis’i yakalamak istediği ve Hz. Süleyman’ın duası olmasaydı sabaha kadar bağlı olarak onu tutacağı ve çocukların İblis ile oynayacaklarını söylediği iddia edilmiştir:

 

“Bir gün Resulullah namaza kalktı. Şunu okuduğunu işittik: ‘Senden Allah’a sığınırım.’ Sonra da üç kere: ‘Seni Allah’ın lanetiyle lanetliyorum’ dedi ve sanki bir şey yakalıyormuşçasına elini uzattı. Namazı bitirince: ‘Ey Allah’ın Resulü!’ dedik, ‘Senden bugün daha önce hiç söylemediğin bir şey işittik. Ayrıca ellerini de açtığını gördük?’ Şu cevabı verdi: ‘Allah’ın düşmanı olan iblis, yüzüme koymak için ateşten bir alev getirdi. Ben de ona, üç kere: ‘Euzu billahi’ dedim. Sonra da: ‘Seni Allah’ın eksiksiz lanetiyle lanetliyorum’ dedim, geri çekilmedi, üç kere tekrarladım. Sonunda onu yakalamak istedim. Vallahi kardeşim Süleyman’ın duası olmasa idi, bağlı olarak sabaha erecek ve Medine’nin çocukları onunla oynayacaklardı.”[2]

 

Kur’an bize İblis’in ve ona uyan şeytanların bizim onları göremediğimiz yerden bizi gördüklerine dikkat çeker:

 

“Ey Âdemoğulları, şeytan, ana babanızı, çirkin yerlerini onlara göstermek için elbiselerini soyarak cennetten çıkardığı gibi, sizi de (şaşırtıp) bir belâya düşürmesin! Çünkü o ve kabilesi, sizin onları göremeyeceğiniz yerden sizi görürler. Biz şeytanları, inanmayanların dostları yaptık.”

(A’raf Suresi 27).

 

Söz konusu rivayetlerde ise peygamberimizin hem İblis’i hem de cinleri gördüğü, onları yakalamaya çalıştığı ve hatta onları bir direğe bağlayarak insanlara da teşhir edeceği ve çocuklara oyuncak edeceği iddia edilir.

 

[1]        Buhari, Salat 75, Enbiya 40, Tefsir, Sad; Müslim, Mesacid 39, (541).

[2]        Müslim, Mesacid 40, (542); Nesai, Sehv 19, (3, 13).

 

Kaynak: Allah’a Öğretilen Din – Emre Dorman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir