Misafir Etmek İstemeyen İnsanlardan Zorla Mallarının Alınması

Misafir Etmek İstemeyen İnsanlardan Zorla Mallarının Alınması

Birçok hadis rivayetinde peygamberimizin ağzından çıkması mümkün olmayacak türden sözlerin ona isnat edildiğini görmek mümkündür. Bunlardan biri de kendilerini misafir etmek istemeyen kimselerin misafire sunulacak kadarki ikramlarının onlardan zorla alınabileceğini söylediği iddia edilen rivayettir:

 

“Resulullah’a dedim ki: ‘Siz, bizi (sefere) gönderiyorsunuz. Bir yere vardığımız zaman, ahalisi ihtiyaçlarımızı görmezlerse ne yapmalıyız?’ (Resulullah bize) şu cevabı verdiler: Bir kavme inince, onlar misafire davranılması gereken muameleyi size de yaparlarsa ikramlarını kabul edin. Aksi takdirde, misafire yapmaları gereken ikram kadarını onlardan (zorla da olsa) alın.”[1]

 

Görüldüğü gibi bu tür rivayetler ile peygamberimiz, gerektiğinde zorbalık yaparak ihtiyacın giderilmesine ruhsat tanıyan biri olarak gösterilmiştir. Bu tür iddiaların kabul edilmesinin mümkün olmadığı açıktır.

 

[1]        Buhari, Edeb 85, Mezalim 18; Müslim, Lukata 17, (1727); Ebu Davud, Et’ime 5, (3752); Tirmizi, Siyer 32, (1589).

 

Kaynak: Allah’a Öğretilen Din – Emre Dorman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir