Kur’an’da Kalp Mühürlenmesi İfadelerini Nasıl Anlamalıyız?

Kur’an’da Kalp Mühürlenmesi İfadelerini Nasıl Anlamalıyız?

İddia:

Kuranda Allahın kafirlerin kalbini mühürlediği yazıyor. Eğer Allah kafirlerin kalbini mühürlediyse kafirlerin inanmaması (cehenneme gitmesi) Allahın suçudur.

Cevap:

Bu ayetler Kuranın bütününe bakılmadığı için yanlış anlaşılıyor. Kuran bir bütündür. Bu yüzden doğru anlamak için bütününe bakmak gerekiyor.
Kuranın bütününe bakıldığında mühür konusunda en çok dikkat çeken ayet Bakara suresinin 88. ayetidir.
O ayette Allah şöyle buyuruyor:


(Yahudiler) ”Bizim kalplerimiz perdelidir” dediler. Hayır öyle değil! Küfürleri yüzünden Allah onları lanetlemiştir de çok az bir kısmı iman eder.


Ayette geçen ”bizim kalplerimiz perdelidir” sözleri yahudiler tarafından mühürle ilgili ayetlere cevaben söylenmiştir.
Aynı bugün ateistlerin Allah bizim kalbimizi mühürledi diye bahane ettikleri gibi o zaman da yahudiler bunu bahane ediyordu.
Yahudilerin bu bahanesi üzerine bu ayet iniyor ve Allah ”Hayır siz mühür yüzünden değil kendi inkarınız yüzünden iman etmiyorsunuz” diyor. Bu çok önemlidir. Bu ayetten inanmamalarının sebebinin Allah olmadığı anlaşılıyor. Ve bu da mantıksız ya da adaletsiz bir durumun olmadığını gösteriyor.
Zaten Allah birçok ayette ”Allah insanlara zulmetmez, insanlar kendilerine zulmeder” diye buyuruyor. Allah objektif ve açık görüşlü olmadıkları için bizzat kendini kör konumuna sokanların kalplerini mühürlediğini bildirerek diğer insanları ”kendinizi öyle bir duruma sokabilirsiniz ki artık geriye dönemezsiniz” diye uyarmış oluyor. Allah bunu bildirerek insanları psikolojik olarak korkutuyor aslında.
Şu 3 noktaya dikkat etmek lazım:
– Doğuştan kimsenin kalbinde mühür yoktur.
– Kuranda inkar edip tekrar iman edenlerden bahsedildiği için bu mühür bütün kafirleri kapsamıyor
– Bakara suresinin 88. ayetinden de anlaşıldığı gibi kimsenin kalbi Allahın yüzünden mühürlenmiyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir