Kimse Ameli İle Cennete Giremeyecek Mi?

Kimse Ameli İle Cennete Giremeyecek Mi?

Bir rivayette peygamberimizin, kendisi de dâhil olmak üzere kimsenin kendi ameli ile cennete giremeyeceğini söylediği iddia edilir:

 

“…‘Unutmayın ki sizden hiç kimseye, yaptığı amel, cenneti kazandırmayacaktır’ buyurdu. ‘Sen de mi (amelinle cennete gidemeyeceksin) ey Allah’ın Resulü?’ dediler ‘Evet, ben de’, dedi, ‘Allah affı ve rahmeti ile muamele etmezse ben de!’”[1]

 

Şüphesiz ne kadar hayırlı işler yaparsak yapalım sonunda Allah’ın rahmeti ve merhametine sığınmak durumundayız. Ancak “Biz bir şey yapsak da yapmasak da Allah rahmet edip affedecekse zaten edecek ya da etmeyecek” şeklinde temelsiz ve ayetler ile örtüşmeyen bir tavırda olmaktan ve Allah’ı da ne yapacağı belli olmayan bir varlık olarak görmekten sakınmak gerekir.

 

Çünkü Allah, hayra ve barışa yönelik işler yapan kullarını rızası ve cennetleri ile müjdelemiş ve onlara sağlam bir vaatte bulunmuştur. Dolayısıyla Allah’ın rızasını ve cennet mükâfatlarını hak edecek olan, yaptığı hayırlı ameller sonucunda kişinin kendisidir. Ayetler bu duruma açıklık getirir:

 

“İman edip hayra ve barışa yönelik işler yapanlar ise cennetin dostudurlar. Onlar da onun içinde sürekli kalacaklardır.”

(Bakara Suresi 82).

 

“İnanıp hayra ve barışa yönelik işler yapanları, altlarından ırmaklar akan cennetlere sokacağız. Sonsuza değin kalacaklardır orada. Allah’ın şaşmaz vaadidir bu. Söz söyleme bakımından Allah’tan daha doğru ve tutarlı kim olabilir?”

(Nisa Suresi 122).

 

“Allah, inanıp hayra ve barışa yönelik işler yapanlara vaatte bulunmuştur: Onlar için bir bağışlanma ve büyük bir ödül vardır.”

(Maide Suresi 9).

 

“Kim inanmış olarak iyi işlerden yaparsa onun çalışmasına (çabasına) nankörlük edilmez (onun bu gayreti asla görmezden gelinmez). Biz (onun çabasını) onun lehine kaydediyoruz.”

(Enbiya Suresi 94).

 

“…Erkek olsun kadın olsun, çaba gösteren hiç kimsenin çabasını boşa çıkarmayacağım…”

(Ali İmran Suresi 195).

 

Dolayısıyla inanan insan her daim hayırlı işler yapmada aktif ve kararlı olmalı, Allah’ın sözünü yerine getireceğine güven duymalı ve ben zaten kendi amelimle cenneti hak edemem demeden, Allah’ın sözünden asla dönmeyeceğini bilip hayırlı işlerde yarışmalıdır: “…Allah, vaadine asla ters düşmez (sözünden asla dönmez)…” (Hac Suresi 47). “…İşte yarışanlar, bunun için yarışsınlar.” (Mutaffifin Suresi 26).

[1]        Buhari, İman 16-29, Ezan 81, Rikak 18; Müslim, Salat 283, (782); Nesai, Kıyamu’l-Leyl 1, (3, 218); Ebu Davud, Salat 317, (1368).

 

Kaynak: Allah’a Öğretilen Din – Emre Dorman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir