Kadınların Sünnet Edilmesi

Kadınların Sünnet Edilmesi

Yine kadınların sünnet edilmesi ile ilgili de bir rivayet uydurmaktan geri kalınmamıştır. Ebu Davud rivayetine göre peygamberimizin şu şekilde söylediği iddia edilmiştir:

 

“Sünnet (hıtan), erkeklere sünnet, kadınlar için fazilettir.”[1]

 

Yine Ebu Davud’da geçen diğer bir rivayet şu şekildedir: “Bir kadın Medine’de kızları sünnet ederdi. Resulullah kadını çağırarak kendisine:

 

‘Derin kesme. Zira derin kesmemen kadın için daha çok haz ve zevk vesilesidir, koca için de daha makbuldür.’[2] diye talimat verdi.”

 

Söz konusu rivayet esas alındığında kadın sünnetinin peygamberimiz tarafından da meşru kılındığı sonucu çıkmaktadır. Üstelik iftira dozunu arttırarak peygamberimize, derin kesilmezse kadının daha fazla zevk alacağı, kocası için de daha iyi olacağı şeklinde bir açıklama yaptırılmıştır. Oysa bilinen bir gerçek vardır ki bu da normal bir klitorisi kısmen veya tamamen kesmenin tıbbi açıdan son derece sakıncalı olduğu ve hiçbir faydasının bulunmadığıdır. Günümüzde Mısır, Sudan ve Somali gibi ülkelerde halen daha uygulanan kadın sünnetinin kadının haysiyetini ayaklar altına aldığı bir gerçektir. Hatta kimi zaman yapılan insanlık dışı operasyonlar sebebiyle ölümle ya da telafisi mümkün olmayan rahatsızlıklar ile karşılaşıldığı görülmektedir. Bunu ısrarla yapmaya çalışan kimi çevrelerin asıl derdi kadının daha fazla zevk alması değil, aksine zevk alma hissinin tamamen ortadan kalkması ve bu sayede zinadan uzak tutulmasıdır. Dolayısıyla bu uygulama kadına yönelik bir tür cinsel cinayettir. Ülkemizde kültürel olarak bu durum yaygınlık kazanmamıştır. Ancak söz konusu güvenilir kabul edilen kaynakları dini referans olarak alanların bu iddia ile yüzleşmeleri, ya inkâr etmeleri ya da kadınların da sünnet edilmesi gerektiğini söylemeleri ve kendi ailelerinden başlayarak bunu uygulamaları gerekir.

 

[1]        Ebu Davud, Edeb 167.

[2]        Ebu Davud, Edeb 179, (5271).

 

Kaynak: Allah’a Öğretilen Din – Emre Dorman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir