Kadınların Akıllarının ve Dinlerinin Eksik Olması

Kadınların Akıllarının ve Dinlerinin Eksik Olması

Kadınların akıllarının ve dinlerinin eksik olduğu ve cehennem ehlinin çoğunluğunun kadınlardan oluştuğu iddiasında birbirine benzer onlarca rivayet olduğu görülmektedir. Bunlardan biri şu şekilde gelmiştir:

 

“Hz. Peygamber, bir kurban veya ramazan bayramında, bayram namazı için Musallaya (Namazgâh) çıktı. Namazdan sonra insanlara vaaz etti ve ‘Ey insanlar sadaka veriniz’ diyerek onlara sadaka vermelerini emretti. Sonra kadınların yanına gitti ve onlara hitaben şöyle dedi: ‘Ey kadınlar topluluğu! Sadaka veriniz. Cehennemdekilerin çoğunun siz kadınlar olduğunu gördüm.’ Kadınlar ‘Niye Ya Resulullah’ diye sordular. Şöyle buyurdu: ‘Çok lanet ediyorsunuz. Kocalarınızın sizin için yaptığı iyiliklere nankörlük ediyorsunuz. Aklı başında bir erkeğin aklını sizin kadar çelebilen aklı ve dini eksik başka bir varlık görmedim, ey kadınlar topluluğu!..”[1]

 

Bu türden rivayetlerde görüldüğü gibi peygamberimize açık bir şekilde iftira etmek suretiyle kadınlar ile ilgili yakışıksız ifadeler kullandığı iddia edilmiştir.

 

[1]        Buhari, Zekat 44. Benzer Rivayetler: Buhari, Hayz 6, Zekat 44, İman 21, Küsuf 9, Nikâh 88; Müslim, Küsuf 17, (907), İman 132, (79); Nesai, Küsuf 17, (3, 147).

 

Kaynak: Allah’a Öğretilen Din – Emre Dorman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir