İslam Dünyaya Hakim Olacak mı?

İslam Dünyaya Hakim Olacak mı?

Bazıları dört gözle Mehdi’nin, Deccal’ın, İsa’nın hortlayacağı ve sonunda İslam’ın dünyaya hakim olacağı günü beklemekteler. Bunu da çarpıttıkları birkaç ayetin arkasına saklanarak yapmaktalar. Hatta bazıları daha da ileri giderek Türk-İslam birliğinden bile söz etmektedir. En çok sakınanın en üstün olduğunu söyleyen Kuran’a dayanarak, en üstün insanların Müslüman Türkler olduğunda karar kılmışlar! Bir Türk’ten daha Müslüman bir İngiliz asla bu birliğin içinde olamayacak yani.
Oysa Kuran, ne Mehdi’nin, ne Deccal’ın, ne İsa’nın gelmesinden, ne de İslam’ın dünyaya hakim olacağı bir günden bahseder. Zaten savaşlarla, kılıçla, tüfekle, bombayla din yaymanın tamamen karşısındadır. Uyduruk hadislerden aldıkları gazla, İslam’ın dünyaya hakim olacağı günü bekleyenlerin tümü, elbette gerçek İslam’dan haberi olmayanlardır. Ne yazık ki insanlar inanmak istedikleri şeylere inanmakta ve inandıkları şeyin akıllıca olup olmadığına dahi bakmamaktadırlar.
İslam’a göre, müminler dinlerini Kuran’a göre yaşarlar. Tabi ki keşke herkes mümin olsa gibi dilekleri vardır, fakat bunun gerçekçi olmadığını anlayabilecek kadar zekidirler. İleride herkesin doğruyu ve güzeli bulacağı gibi bir izlenime Kuran’da rastlamamışlardır. Aksine, Kuran’dan, insanların çoğunluğunun yanlış yolda olduğu, sapıtmış olduğu, cehennemin tümünün dolacağı, insanların birleşmekten çok parçalanmaya meyilli olduğu gibi acı gerçekleri öğrenmişlerdir.
Savundukları ayetlere bir bakalım:
1. Ey iman sahipleri! Eğer siz Allah’a yardım ederseniz, Allah da size yardım eder ve ayaklarınızı sağlam bastırır.
Muhammed 7 
Yukarıdaki ayette İslam’ın dünyaya hakim olacağı iddiasıyla alakalı ne görüyorsunuz? Hiçbir şey. Enteresan ama bu ayeti savunuyorlar.
2. Allah size yardım ederse hiç kimse size galip gelemez. Eğer sizi yüzüstü bırakırsa O’ndan başka size kim yardım edebilir? Artık müminler yalnız Allah’a güvenip dayansınlar.
Ali İmran 160 
Bu güzelim ayeti, İslam’ın dünyaya hakim olacağı iddiasına kanıt olarak sunmak büyük çaba gerektirir hakikaten. Yardımın sadece Allah’tan geleceğini ve Allah’a tevekkül edilmesini anlatan ayetten, sanırım, “size kimse galip gelemez” in etkisinde kalarak bu ayeti de alalım demişler.
3. Allah sizden, inanıp iyi işler yapanlarınıza şu vaatte bulunmuştur: Onlardan öncekileri egemen kıldığı gibi onları da yeryüzünde mutlaka halef kılacak. Onlar için beğenip seçtiği dinlerini yine onlar için güç kaynağı yapacak, onları korkularının arkasından mutlaka güvene ulaştıracak. Bana kulluk/ibadet edecekler, hiçbir şeyi bana ortak koşmayacaklar. Bundan sonra nankörlük edenlerse, yoldan sapanların ta kendileridir.
Nur 55
Ayette, inanıp iyi işler yapanların yeryüzünde kendilerinden öncekilerin yerine iş başına geçeceğinden, inananların dinlerinden güç alarak yaşayacağından, korkudan güvene çıkacaklarından söz edilmiş. Galiba bunda da “halef” kelimesi geçtiği için, “Bu ayeti de davamızda kullanalım, bir de düşüncemize en yakın kuran çevirisini bulduk muydu, iyi gider,” diyerek sahiplenmiş olabilirler.
4. Allah’ın nurunu ağızlarıyla söndürmek istiyorlar. Allah ise kâfirler hoşlanmasa da nurunu tamamlamaktan başka bir şey istemiyor. O, resulünü hidayet ve hak dinle gönderdi ki, müşrikler hoşlanmasa da o dini dinlerin tümünün üstüne çıkarsın.
Tevbe 32-33 
Peygamberin ve Kuran’ın gelmesinden rahatsız olan müşriklerin bu hoşnutsuzluklarının bir şey ifade etmediğini, kafirlerin İslam’ı karalayamayacaklarını, en üstün din olmasının önüne geçemeyeceklerini anlatan bu ayetlerden de İslam birliği (İslam’ın yeryüzüne hakim olacağı) gibi bir sonuç çıkmamaktadır.
Savundukları ayetler işte bunlardan ibaret. Bunlar dışında bir de uydurma hadislere bel bağlamış durumdalar. Kuran’da adı dahi geçmeyen birilerinden, ya da vefat edip gitmiş İsa Peygamberden medet umuyorlar. İşte bu, Kuran’a uymazsak, ya da Kuran’ı doğru anlamayıp çarpıtırsak başımıza gelecek felaketlerden sadece birisidir.
…Allah dileseydi sizi elbette bir tek ümmet yapardı. Ama size vermiş olduklarıyla sizi imtihana çeksin diye öyle yapmamıştır. O halde hayırlarda yarışın. Tümünüzün dönüşü Allah’adır. O size, tartışmış olduğunuz şeylerin esasını bildirecektir.
Maide 48 

Allah dileseydi, elbette ki sizi bir tek ümmet yapardı. Ama O, dilediğini saptırıyor, dilediğini de iyiye ve güzele kılavuzluyor. Yapıp ettiklerinizden mutlaka sorgu-suale çekileceksiniz.
Nahl 93
Eğer Rabbin dileseydi insanları elbette bir tek ümmet yapardı. Ama birbiriyle tartışmaya devam edeceklerdir.
Hud 118

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir