Hz. Aişe’nin Peygamberimizin Eşleri İle İlgili Ayetlere Tahammül Edememesi

Hz. Aişe’nin Peygamberimizin Eşleri İle İlgili Ayetlere Tahammül Edememesi

Bazı rivayetlerde Hz. Aişe’nin peygamberimizi çok fazla kıskandığı ve öyle ki inen bazı ayetler sebebiyle Allah’a ve peygamberimize sitem edercesine tahammülsüz konuştuğu iddia edilmiştir. Bu rivayetlerden biri şu şekildedir:

 

“Ben (kıskançlığın şevkiyle): ‘Kadın kısmı bir erkeğe evlenme teklifi yapmaktan sıkılmaz mı?’ diyerek bu şekilde nefislerini peygambere hibe eden Peygamber kadınlarını ayıplardım ve ‘Hiç kadın kadınlığını mehirsiz hibe eder mi?’ derdim. Ne zaman ki: ‘Onlardan kimi dilersen (nevbetinden) geri bırakır, kimi de dilersen yanına alabilirsin. (Nevbetinden) geri bıraktıklarından kimi istersen (nezdine almak) sana güçlük yoktur…’ (Ahzab Suresi 51) mealindeki ayet nazil oldu, (kendimi tutamayarak): ‘Görüyorum ki Rabbin sadece senin hevanı (tutkularını, nefsinin arzu ve isteklerini) gerçekleştirmek için acele ediyor.’ dedim.”[1]

 

Rivayette de görüldüğü gibi Hz. Aişe Allah’ın peygamberimize vermiş olduğu bazı haklardan memnuniyetsizliğini ifade etmekte ve bu konuda gelen ayetlere karşı hoşnutsuz bir tavır sergileyerek Allah’a ve peygamberimize bir anlamda sitem etmektedir.

 

[1]        Buhari, Tefsir, Ahzab 7, Nikâh 29; Müslim, Rada 49, (1464); Ebu Davud, Nikâh 39, (2136); Nesai, Nikâh 1, (6, 54).

 

Kaynak: Allah’a Öğretilen Din – Emre Dorman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir