Esnemek Şeytandan Mıdır?

Esnemek Şeytandan Mıdır?

Allah’ın insanda yaratmış olduğu doğal hallerin kimi rivayetlerde şeytan işi olarak sunulduğu görülmektedir. Örneğin bir rivayette peygamberimizin esnemenin şeytandan olduğunu söylediği iddia edilmiştir:

 

“Şüphesiz Allah aksıranı sever fakat esneyeni sevmez. Sizden biriniz aksırır ve Allah Teâlâ’ya hamdederse onun hamdini işiten her müslümanın yerhamükellah demesi üzerine bir vecibedir. Esnemeye gelince, o şeytandandır. Sizden birinizin esnemesi geldiği zaman, onu gücü yettiği kadar engellemeye çalışsın. Çünkü sizden biriniz esnediği zaman şeytan ona güler.”[1]

 

Görüldüğü gibi Kur’an’da hiçbir temeli olmayan, üstelik insan için gayet doğal olan bir durum, şeytani bir şey gibi gösterilmiştir. Bilimsel olarak yapılan araştırmalarda esnemenin, beyni serinlettiği ve daha randımanlı çalışmasını sağladığı tespit edilmiştir. Araştırmacılar, esnemenin öncelikli amacının beyin sıcaklığını kontrol altına almak olduğunu açıklıyorlar. Bulgulardan hareketle uykudan önce ve sonra niçin esnediğimiz, niçin belirli hastalıkların esnemeye yol açtığı, burundan nefes aldığımızda ve alnımız serinleyince esnemenin niçin durduğu gibi esneme hakkındaki çeşitli sırları çözdüğünü belirtiyorlar. Binghamton Üniversitesi Biyoloji Bölümündeki araştırmacıların esneme ile ilgili yaptıkları açıklama dikkat çekicidir: “Beyin bilgisayarlar gibidir. Serinlediği zaman daha iyi çalışır. Esnemek de beyni serinletiyor ve dolayısıyla daha randımanlı çalışmasına yol açıyor. Başka bir deyişle esneme bilgisayarlardaki vantilatörün işlevini görüyor.”

 

[1]        Buhari, Edeb 125, 128; Tirmizi, Edeb 7.

 

Kaynak: Allah’a Öğretilen Din – Emre Dorman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir