Çocuğun Cinsiyetini Kim Belirler?

Çocuğun Cinsiyetini Kim Belirler?

Hadis rivayetlerinde iddia edilen birçok şeyin Kur’an ile ve kendi aralarında çeliştiği açık bir şekilde görülmektedir. Bazı rivayetler ise hem Kur’an ile hem de bilimsel gerçekler ile çelişmektedirler. Örneğin bir rivayette peygamberimiz kendisine çeşitli sorular soran bir Yahudinin sorularını cevaplamakta ve rivayetin son kısmındaki bir soruda şöyle söylemektedir:

 

“…‘Sana çocuktan soracağım’ dedi. Aleyhissalatu vesselam: ‘Erkeğin suyu beyazdır. Kadının suyu ise sarıdır. İkisi birleşir ve erkeğin menisi kadının menisine üstün gelirse Allah’ın izniyle çocuk erkek olur. Kadının menisi erkeğin menisine üstün gelirse çocuk Allah’ın izniyle kız olur’ buyurdular. Yahudi: ‘Vallahi doğru söyledin! Sen gerçekten hak peygambersin’ dedi ve ayrıldı. Resulullah: ‘Bu adam bana soracağını sordu. Ben bunlardan bir şey bilmiyordum. Ancak Allah onları bana bildirdi’ buyurdular.”[1]

 

Görüldüğü gibi söz konusu rivayette peygamberimiz yapmış olduğu açıklamanın Allah tarafından kendisine bildirildiğini söylemektedir. Oysa bilimsel olarak çocuğun cinsiyetini, erkekten gelen sperm belirler. Allah, Kur’an’da bu gerçeğe dikkat çeker:

 

“Gerçekten de O, erkek ve dişi olarak iki çifti yaratandır. Akıtılan meninin bir damlasından.”

(Necm Suresi 45-46).

 

“İnsan başıboş bırakılacağını mı sanıyor? Kendisi dökülmüş menide bir damla değil miydi?”

(Kıyamet Suresi 36-37).

 

“Akıttığınız meniyi gördünüz mü? Onları sizler mi yaratıyorsunuz, yoksa yaratıcısı biz miyiz?”

(Vakıa Suresi 58-59).

 

Ayetlerden de görüldüğü gibi söz konusu rivayette peygamberimize iftira edilmekle yetinilmemiş bir de Allah’a iftira edilmiştir.

 

[1]        Müslim, Hayz 34, (315).

 

Kaynak: Allah’a Öğretilen Din – Emre Dorman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir