Balığın Hapşırığından Oluşan Çekirge

Balığın Hapşırığından Oluşan Çekirge

Hadislerin büyük çoğunluğunun insanlar tarafından uydurulduklarının ve hiçbir dini temele dayanmadıklarının örneklerinden biri de bu türden rivayetlerdir. Hadislerde çekirgenin denizdeki bir balığın hapşırığı olduğu iddia edilmiştir:

 

“Resulullah çekirgelere beddua etti ve dedi ki: ‘Allah’ım! Çekirgeleri helak et, büyüklerini öldür, küçüklerini helak et, nesillerini kes, ağızlarını geçimliğimiz ve rızkımızdan (uzak) tut. Sen duaları işitensin.’ (Orada bulunan) bir adam: ‘Ey Allah’ın Resulü! Çekirgelere nasıl böyle beddua ediyorsunuz, onlar ki Allah’ın ordularından bir ordudur’ dedi. Aleyhissalatu vesselam da cevaben: ‘Çekirge, denizdeki bir balığın hapşırığıdır’ buyurdular.[1]

 

Öncelikle aklı başında hiçbir inanan, peygamberimizin çekirgeler için bu şekilde bir beddua edeceğine ihtimal bile veremez. Öte taraftan akıl almaz şekilde çekirgenin denizdeki bir balığın hapşırığından olduğunu söyleyeceğini kabul edemez. Bu türden asılsız iddialar ancak cahil insanlar tarafından yapılır. Dini bir temel kazanması için de peygamberimize isnat edilir. Hiçbir canlının, bir başka canlının hapşırığından oluşmasının mümkün olmadığı açıktır. Yeryüzündeki canlılar, Allah’ın yaratmış olduğu doğa kanunlarına uygun olarak ortaya çıkarlar.

 

[1]        Tirmizi, Et’ime 23, (1824); İbn Mace, Sayd 9, (3221).

 

Kaynak: Allah’a Öğretilen Din – Emre Dorman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir