Allah Peygamberimiz İçin “Ey Habibim” Demiş Midir?

Allah Peygamberimiz İçin “Ey Habibim” Demiş Midir?

Aynı şekilde çok yaygın olan bir diğer inanç da, Allah’ın peygamberimize “Ey Habibim” yani “Ey Sevgilim” şeklinde hitap ettiği inancıdır. Oysa Kur’an’da tek bir ayette bile bu şekilde bir hitap geçmemesine rağmen uydurma rivayetlerden hareketle yerleşmiş bu inancın kimi Kur’an tercümelerine dahi yazıldığını görmekteyiz. Ayetin orijinalinde Allah “Ey Muhammed” diye hitap ederken kimi çevirmenler bunu “Ey habibim” şeklinde yazmakta ve peygamberimize hitap olarak bu şekli ile Kur’an’da yer almayan bir ifadeyi Kur’an’a ilave yapmaktadırlar. İddia edildiği gibi peygamberimiz Allah’ın sevgilisi ve en sevdiği olunca, bu inanç üzerinden her türlü uydurmanın üretildiği ve Allah’ın peygamberimize vermemiş olduğu yetkilerin, insanlar tarafından peygamberimize verildiği görülmektedir.

Allah’ın peygamberimizi sevdiğinde hiç şüphe yoktur. Allah gerçek anlamda inanan hakikatli bütün kullarını sevmektedir. Kur’an’da geçen ‘hubb’ kelimesi bu sevgiyi ifade eder. Örneğin bir ayette:

 

“Ey inananlar! Eğer imanınızı kaybederseniz, Allah, zaman içinde (sizin yerinize) O’nun sevdiği ve O’nu seven insanlar geçirecektir…”

(Maide Suresi 54).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir