Allah Duaları Kabul Etme Sözü Vermez / Sadece Dünya İçin Dua Edene Ahirette Nasip Vermez

Allah Duaları Kabul Etme Sözü Vermez / Sadece Dünya İçin Dua Edene Ahirette Nasip Vermez

Hocaların her söylediğini, hadislerden her duyduğunu din zanneden halkın kandırıldığı pek önemli konulardan biri de duadır. Kuran’a bakarsak Allah’ın duaları kabul etme sözü vermediğini görürüz. Allah dualara cevap verdiğini söyler, ancak bu cevap olumlu ya da olumsuz mudur biz bilemeyiz. Allah istediklerimizi yapar mı, yaparsa ne zaman yapar, ya da acaba yapmaması bizim için daha mı hayırlıdır, işte bunların cevabını en iyi bilen bizler değil, sadece Allah’tır.

Rabbiniz buyurmuştur ki:

Dua edin bana, cevap vereyim size! 

Mümin 60

İman edip hayra ve barışa yönelik işler yapanların dualarını O cevaplıyor, lütfundan onlara fazlasını O veriyor. İnkârcılara da şiddetli bir azap var.

Şura 26

Allah, insanlara şerri, onların hayrı acele istedikleri gibi çabucak verseydi, ecellerinin onlara ulaşmasına çoktan hükmedilmiş olurdu. Ama biz, bize kavuşmayı ummayanları kendi azgınlıkları içinde körü körüne bocalamaya bırakırız.

Yunus 11 

İnsan, iyi bir şey için dua ettiğini sanırken aslında kötü bir şey için dua eder. İnsan çok acelecidir.

İsra 11

 

Kuran bunları söylerken, birçok uydurma hadis şunları söyler:

Cuma günlerinde bir an vardır ki, o anda edilen dua red olmaz. Buhari, Müslim, Tirmizi
Ramazanda Allah günahları affeder ve duaları kabul eder. Taberani
Dertli müminin duasını ganimet bilin! Ebuşşeyh
Oruçlunun duası red edilmez. Tirmizi

Peygamberimiz buyuruyor ki şu dört kişinin duası mutlaka kabul olur:

1.Dönünceye kadar hacının yaptığı dua
2.Gazaya çıkan askerin yaptığı dua
3.İyileşinceye kadar hastanın yaptığı dua
4.Bir müslümanın bir müslüman için ismiyle arkasından onun için yaptığı dua.

Hadislerin öğretilerini sorgulayan biri çıkıp da, “Ben Ferrarim olsun diye dua etmiştim; seherde, cumada, oruçluyken, hacda, hastayken, ama yıllar geçti niye olmuyor?” diye sorarak, hadisçi-mezhepçi arkadaşları kolayca mat edebilir aslında.

Allah’tan yardım istemek elbette güzeldir, fakat sanki ahiret diye bir şey yokmuş gibi sırf bu dünya için bir şeyler istemek Kuran’a göre yanlıştır.

İnsanlardan bazısı şöyle der: “Ey Rabbimiz, bize dünyada ver!” Böylesi için ahirette bir nasip yoktur.

Onlardan kimi de şöyle yakarır: “Ey Rabbimiz, bize dünyada da güzellik ver, ahirette de güzellik ver! Ve bizi ateş azabından koru!”

İşte böyle diyenlere kazandıklarından bir nasip vardır. Allah, hesabı çok çabuk görür.

Bakara Suresi, 200-202

Allah, defalarca ahiret karşısında şu dünya hayatının çok küçük bir nimetlenme olduğunu söylemektedir. Eğer Kuran’ı anladığımız dilde okuyup uygulamazsak, hatalarımızı nasıl düzeltebilir, kendimizi nasıl toparlayabilir, nasıl Allah’ın istediği gibi biri olabiliriz ki?

Peşin isteyene dünyada peşin veririz: Dilediğimize dilediğimiz kadar. Sonra da ona cehennemi veririz; yaslanır ona, kınanmış ve kovulmuş olarak.

Kim de ahireti ister ve inanmış olarak ona yaraşır bir gayretle çalışırsa, böylelerinin gayretleri teşekkürle karşılanır.

İsra Suresi, 18-19

Allah’a dualarımızda çok daha dikkatli ve özenli olalım; duaların kabul olacağının bir garantisi olmadığını ve sadece dünya için istersek Allah’ın da sadece dünya için vereceğini unutmayalım inşallah.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir