Kur’an’da Kadın ve Erkek

Kur’an’da Kadın ve Erkek

Kur’an ayetlerinin erkek ve kadın ile ilgili söyledikleri, hadislerde iddia edilenleri net bir şekilde çürütmektedir:

 

“Ey insanlar! Biz sizi bir erkek, bir dişiden yarattık ve birbirinizle tanışmanız için sizi halklar ve kabileler kıldık. Şüphesiz Allah katında en üstün olanınız takvaca en ileride olanınızdır.”

(Hucurat Suresi 13).

 

“Onlar sizin giysileriniz, siz de onların giysilerisiniz.”

(Bakara Suresi 187).

 

“Erkek olsun, kadın olsun, her kim inanmış olarak iyi fiiller gerçekleştirirse onu mutlaka güzel bir hayatla yaşatırız ve onların karşılığını, yaptıklarının en güzeliyle mutlaka veririz.”

(Nahl Suresi 97).

 

“Onun ayetlerinden biri de sizin için, kendilerine ısınasınız ve aranızda sevgi ve rahmet koysun diye nefislerinizden eşler yaratmasıdır. Bunda, iyice düşünen bir toplum için elbette ayetler vardır.”

(Rum Suresi 21).

 

“İnanan erkeklerle inanan kadınlar birbirlerinin dostlarıdır.”

(Tövbe Suresi 71).

 

“Müslüman erkekler, Müslüman kadınlar, mümin erkekler, mümin kadınlar, itaat eden erkekler, itaat eden kadınlar, özü-sözü doğru erkekler, özü-sözü doğru kadınlar, sabreden erkekler, sabreden kadınlar, korunup sakınan erkekler, korunup sakınan kadınlar, sadaka veren erkekler, sadaka veren kadınlar, oruç tutan erkekler, oruç tutan kadınlar, ırzlarını koruyan erkekler ve ırzlarını koruyan kadınlar, Allah’ı çokça hatırlayan erkekler ve Allah’ı çokça hatırlayan kadınlar; bunlar için Allah bir bağışlanma ve büyük bir ödül hazırlamıştır.”

(Ahzab Suresi 35).

 

Bir hadis kitaplarında yer alan kadın anlayışına bakın bir de Kur’an’ın kadın ve erkek ile ilgili söylediklerine. Kur’an-ı Kerim ayetleri kadın ve erkek arasında bir ayrım yapmadığı gibi birbirleri üzerinde hakları olduğunu ama herhangi bir üstünlükleri olmadığını söyler. Ancak Allah’a, Kur’an’a, peygamberimize ve peygamberimiz ile birlikte inanmış olan gerçek Müslümanlara iftiralarla dolu sözüm ona en güvenilir hadis kitaplarının içi, Allah’ın ayetleri ile çelişen bir yığın iddia ile doludur. İçerisinde bu kadar iftira ve tutarsızlık barındıran kitaplar ile mi Kur’an’ı anlayıp açıklayacağız? Üstelik söz konusu iddialar en sahih kabul edilen kitaplarda yer alıyorlar.

 

Kaynak: Allah’a Öğretilen Din – Emre Dorman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir