Evlilik Niyetinde Olunan Kadınlara Röntgencilik Yapılması

Evlilik Niyetinde Olunan Kadınlara Röntgencilik Yapılması

Hadis rivayetlerindeki cinsel içerikli sapkın iddialardan biri de evlenmeye niyet edilen kadınların evliliğe sevk eden yerlerine önceden bakılması şeklindeki rivayettir. Hatta bir rivayete göre bir sahabe bu niyette olduğu bir kadının onu evliliğe teşvik eden yerlerini gizli gizli röntgenlemiştir:

 

“(Câbir b. Abdillah): ‘Resûlullah: ‘Biriniz bir kadına dünürlük yaptığı zaman kendisini o kadınla evlenmeye sevk eden organlara bakmaya imkân buluyorsa; bunu yapsın’ buyurdu. (Câbir): ‘Ben bir cariyeyle evlenmek istedim, bunun üzerine (onun haberi olmadan görebilmek için) onu gizli gizli gözetlemeye başladım. Nihayet beni kendisiyle evlenmeye sevk eden organlarını gördüm de onunla evlendim.”[1]

 

Bir kişiyi evliliğe sevk eden organlara bakılmasından kadının imanının, kalbinin ya da davranışlarının kastedilmediği açıktır. Bu türden ahlaksız ve sapkın davranışlar ancak hadis rivayetlerinde görülebilir. İslami bir evliliğin ancak görücü usulü ile olabileceğini iddia edenlere bu türden rivayetler hakkındaki düşüncelerini sormak gerekir.

 

[1]        Ebu Davud, Nikah 17, (2082).

 

Kaynak: Allah’a Öğretilen Din – Emre Dorman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir