Anne Yanında Kalmak, Allah Yolunda Mücadeleden Daha Mı Önemlidir?

Anne Yanında Kalmak, Allah Yolunda Mücadeleden Daha Mı Önemlidir?

Başka bir rivayette peygamberimizin savaşa katılmak üzere kendisine gelen birine annesi olup olmadığını sorduğu ve annesi varsa onun yanında kalmasını, zira cennetin annelerin ayaklarının altında olduğunu söylediği iddia edilmiştir. Sanki savaşa katılanların annesi olmayan kişilerden seçildiği ve annenin yanında kalmanın, gerektiğinde Allah yolunda canı ve malı ile savaşıp mücadele etmekten daha değerli gösterildiği görülmektedir:

 

“Cahime Hz. Peygamber’e gelir ve: ‘Ey Allah’ın Resulü, ben gazveye (cihat) katılmak istiyorum, bu konuda sizinle istişare etmeye geldim’ der. Resulullah: ‘Annen var mı?’ diye sorar. ‘Evet’ deyince, ‘Öyleyse ondan ayrılma, zira cennet onun ayağının altındadır.’ buyurur.”[1]

 

Kur’an ise her fırsatta Allah yolunda yapılacak her türlü mücadelenin her şeyden daha önemli ve öncelikli olduğuna dikkat çeker:

 

“De ki: Eğer babalarınız, çocuklarınız, kardeşleriniz, eşleriniz, aşiretiniz, kazandığınız mallar, az kâr getireceğinden korktuğunuz ticaret ve hoşunuza giden evler, sizlere Allah’tan, O’nun Resulü’nden ve O’nun yolunda cihat etmekten daha sevimli ise artık Allah’ın emri gelinceye kadar bekleyedurun. Allah, yoldan çıkmış topluluğu (doğru) yola iletmez.”

(Tövbe Suresi 24)

 

[1]        Nesai, Cihad 6, (6, 11).

 

Kaynak: Allah’a Öğretilen Din – Emre Dorman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir